Řešení některých problémů s programy

Řešení problému se spuštěním SQL serveru

Pokud se někdy setkáváte s problémem, že se po spuštění počítače nespustí SQL server (při pokusu o připojení klienta se zobrazí hláška SQL server neexistuje nebo byl odepřen přístup), může to být způsobeno tím, že se nestihl spustit SQL server v čase definovaném v operačním systému Windows (výchozí je 30 sekund, což nemusí postačovat). Tento jev se vyskytuje především po aktualizacích Windows, ale v případě pomalejšího počítače se může projevit i jindy. Řešením problému je prodloužení časového limitu pro spuštění služeb. Nejjednodušší cesta je spustit buď Online instalátor CSH (stáhněte ZDE) nebo instalátor z našeho DVD. Hned vedle tlačítka Nainstalovat SQL server je tlačítko Volby, kde je potřeba kliknout na šipku dolů a vybrat variantu Nastavit časový limit pro spuštění služeb Windows. Zvolte variantu, jaký čas se má nastavit. Doporučujeme nastavit nejrpve nejkratší čas 60 sekund. Restartujte počítač. Pokud po restartu počítače bude problém přetrvávat, čas postupně zvyšujte stejným postupem.


Chybné zobrazení dne splatnosti předpisu plateb na starých evidenčních listech

Používáte-li stále staré sestavy evidenčních listů, které již nejsou od 1.1.2013 podporovány a udržovány, v tomto dokumentu je uveden postup, který umožní použití těchto sestav i po 1.1.2014 (verze programu Domovník 2.26 a novější), kdy došlo ke změně způsobu zadávání data splatnosti předpisu plateb. Pokud se vám den splatnosti předpisu na sestavě ještě nezobrazuje, tento postup se vás přímo netýká.


Nastavení českého prostředí (formát data a čísel) pro Windows 7

Česká Windows 7 (jedná se pouze o Home a Professional, Ultimate jsou v pořádku) oznamují programům, že jsou anglická, ač z pohledu uživatele je vše nastaveno správně. Projevem je, že formát data není český – měsíc den rok, názvy měsíců se zobrazují anglicky atd. Je to evidentně chyba Windows 7 a projevuje se u programů psaných v Delphi. Problém se dá vyřešit následovně:


Odesílání ELDP a OZN pomocí PVS komunikátoru, 10ti místný VS

Při přechodu na 10ti místný VS od ČSSZ je nutné přeregistrovat příslušné služby na portále - přihlašte se na portál, zrušte služby pro ČSSZ a znovu si je zaregistrujte s novým variabilním symbolem. V PVS komunikátor si musíte nastavit nový VS v Nastavení - Definice firem. Tam je nutné pro každý dokument pro ČSSZ nastavit jako klíčový údaj rovněž nový VS. Při nesouhlasu VS v komunikátoru a na portále vrátí portál chybu 1046.


Nefunguje generátor číselných řad

Po havárii programu díky nedostatku místa na disku se zablokovaly číselné řady. Nešla nastavit žádná nová hodnota řady (bylo tam stále -1). Nešlo ani nastavit všechny řady na 1. Je nutné ukončit program, znovu spustit a pak hned (aniž byste dělali cokoliv jiného) spustit nastavení všech číselných řad na 1.